SpaceX, Starlink’in dünya genelinde 10 binden fazla mevcut aboneye sahip olduğunu açıkladı. Starlink şu anda ABD, İngiltere ve Kanada‘da beta sürecinde.

SpaceX’in uzaydan internet sevisi Starlink şu anda beta sürecinde olmasına rağmen yoğun ilgi gördü. Starlink ile ilgili bazı veriler paylaşan SpaceX, Starlink’in mevcut abone sayısının 10.000’den fazla olduğunu belirtti. Servis şu anda yalnızca üç ülkede yer alıyor ve seçili kişilerin kullanımına açık. Buna rağmen yüksek bir abone sayısı elde etmeyi başarmış durumda. Bu veriler, SpaceX’in ABD Federal İletişim Kurulu’na verdiği raporda ortaya çıktı. Şirket Starlink’in şimdiden 100/20Mbps ve üzerinde internet hızları sağladığını bildiriyor ve şunları belirtiyor; “Starlink’in performansı teorik ve deneysel bir şey değil. Bugün ABD ve ABD dışında 10 binin üzerinde abone Starlink servisini kullanıyor.” ifadelerini kullandı.

SpaceX, Starlink’in gelişmiş ülkelerde ve özellikle kırsal kesimde yoğun ilgi görmesini bekliyor. Bugün ABD, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde dahi kırsal alanlarda fiber hizmeti yeterli değil ya da hiç bulunmuyor. Starlink bu anlamda özellikle bu bölgeler için harika bir çözüm olacak. SpaceX bu hizmetinin, internet hizmetlerinin yetersiz kaldığı gelişmemiş ülkelerde ilgi göreceğini düşünüyor. Ücrete gelecek olursak beta kullanıcıları şu anda aylık 99 dolar ücret ödüyor. Fakat hizmetin kullanılabilmesi için önce 500 dolarlık anten ve Wi-Fi router gibi cihazların yer aldığı Starlink başlangıç kitinin satın alınması gerekiyor.