Starlink Nedir ?

Elon Musk’ın önderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in 2015 başlattığı, bütün dünyaya ucuz ve ulaşılabilir internet sağlamayı amaçlayan projedir.

Hız Testi Sonuçları

Elon Musk’ın uzay şirketi tarafından başlatılan Starlink, uzaydan internet hizmetinin ilk test sonuçları yayınlandı. Sistemin şuanda beta test sürecinde olduğu biliniyor. 2020 yılının sonlarında sistemin genel kullanıma açılması planlanıyor.

Yayınlanan veriler indirme hızının 35.5 ila 60.2 Mbps, veri yükleme hızının ise 4.6 ila 17.7 Mbps aralığında olduğunu gösteriyor. Ortalama gecikme değeri yaklaşık 30-40 ms civarlarında.

Uzaydan internet erişiminin fiyat politikası henüz belirlenmemiş durumda. Ancak Kanada ve ABD’de yaşayanlar için aylık 100 USD olacağı teknoloji ve haber sayfalarında yazılıyor. 2020 Haziran ayında Starlink sisteminde 482 uydu bulunduğu açıklamıştı. Şirket her iki haftada 60 uydu daha sisteme dahil edeceğini açıklamıştı. Starlink uydu projesinin tamamlanması ile toplam yörüngede olacak olan uydu sayısı 42.000 olarak açıklamıştır.