Dijital müzik platformlarından olan Spotify, Şarkı Yazarları Merkezi’ni başlattı. Şirket bu sayede şarkıların gölgesinde kalan şarkı yazarlarının ön plana çıkmasını sağlayacak.

Spotify, dünyanın en büyük hitlerinden bazılarının arkasındaki yaratıcıları tanıtmak ve vurgulamak için tasarlanmış Şarkı Yazarları Merkezi‘ni başlattı. Yeni özellik, Spotify’ın sektörün en popüler şarkı yazarlarından bazılarının yazdığı şakı sözlerini sergilemek için oluşturulan Written By çalma listelerini barındırıyor. Özellik bu yılın başlarında 3 şarkı yazarı ile deneyimlenmişti ve olumlu geri dönüşler alınmasıyla birlikte platformda kalıcı bir özellik haline gelmiş oldu. Zamanla bu çalma listelerinin sayısının artması da bekleniyor.

Yeni özelliğe, ‘Ara‘ sekmesinde yer alan Besteciler başlığı altında bulunan Written By çalma listelerinden ulaşabilirsiniz.

Spotify yöneticilerinden Jules Parker yaptığı açıklamada: “Şarkı Yazarları Merkezi’nin piyasaya sürülmesiyle, müziğin dünya tarafından keşfedilme, takdir edilme ve beğenilme biçimini geliştirmeye devam ediyoruz. Destekleyen yayıncılar ve söz yazarları, sanatçı keşfi ile el ele gider. İnsanlar bir sanatçının kim olduğunu bilir. Yazarların kim olduğu ise bilinmez. Bu bağlantıları kurmaya yardımcı olabilirsek, insanların yeni müzikler keşfetmesine ve söz yazarı için potansiyel kariyer fırsatları yaratmasına yardımcı oluruz. Bunların tümü, içerik oluşturucuların işlerini sürdürmelerine yardımcı olma misyonumuza bağlıdır. ” sözlerini kullandı.