Spotify, podcast yayınlarını takip edenlerin çok istediği “bildirim” özelliğini sonunda kullanıma sundu. Özellik birkaç gün içerisinde tüm abonelerin kullanımına sunulacak.

Podcast Kullanıcılarının Beklediği Özellik Artık Spotify’da !

Artık ilgilendiğiniz Podcast yayınlarının yeni bölümü yayınlandığında mobil uygulama üzerinden bildirim alacaksınız. Bunun için sadece podcast profil sayfasındaki bildirim özelliğini etkinleştirmek gerekiyor. Bu özellikten önce yeni bölüm yayınlanıp yayınlanmadığını podcast sayfasına girip manuel olarak kontrol etmek gerekiyordu.
Fakat bundan böyle kullanıcılara gelen bildirim özelliği sayesinde podcastleri takip eden kullanıcıların hayatı büyük ölçüde kolaylaşacak.

Bildirim özelliği podcast yayını yapan kişiler tarafından da ilgi gören bir avantaj. Yayıncılar, bildirim özelliği olmadığı için bazı takipçilerinin yeni bölümleri kaçırdığını ve bu nedenle dinlenme sayılarının beklentinin altında olduğunu belirtiyordu.

Yeni bildirim özelliğini kullanabilmek için Android veya iOS uygulamanızı güncellemelisiniz. Özellik henüz tüm kullanıcılar için aktif olmuş değil ancak birkaç gün içerisinde tüm kullanıcılara sunulacak. Premium abonesi olmayan Spotify kullanıcıları da bu özellikten yararlanabilecek.

tekno10.com

Podcast Nedir ?

Podcast, İnternet üzerinden otomatik olarak indirilebilen ve dijital formatta yer alan, müzik veya konuşmadan oluşan bir programdır. Podcast sözcüğü 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve “broadcast” (yayın) sözcüklerinden oluşturulmuştur. Podcastlar ilk defa iPod için geliştirilmiştir. Podcast sisteminin internetten bir programın ses ya da video kaydını indirmekten farkı ‘feed’ kullanılması ve böylece her yeni bölümü özel yazılımların izleyerek otomatik olarak yükleniyor olmasıdır.

insidesmallbusiness.com

Podcastin günden güne daha fazla tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri samimiyet. Herhangi spesifik bir konuda bilgi ve deneyim sahibi insan ya da insanlar bir araya geliyor ve çoğu zaman en başta bir gelirleri olmadan sanki sizinle aynı masada oturan bir dost üslubuyla gönüllü bir şekilde anlatıyor. Podcastlerde de tabii ki hiç kimseye bir katkısı olmayan öylesine konuşulan içeriklerle de karşılaşabilirsin ama doğası gereği çoğu zaman içinde iyi bir amaç bulunuyor. Bir diğer kullanım sebebi de videolara kıyasla daha düşük şarj ve internet kullanımı avantajı sağlıyor olması.

Podcastler Ne İşe Yarıyor ?

Müzik dinlemek yerine eğlenceli podcast yayınları, yabancı dilinizi geliştirmeye yönelik yayınlar, eğitici, bilgilendirici yayınlar, teknoloji haberleri üzerine oluşturulmuş podcast yayınları dinleyebilirsiniz.

  • Nerede ve ne zaman isterseniz, videolara kıyasla daha düşük şarj ve internet kullanımı ile birbirinden değerli içerikteki podcastleri dinleyebilirler. 
  • Eğlenceli podcast yayınları ile günün stresinden uzaklaşabilirsiniz.
  • Yabancı dilinizi geliştirmek için seviyenize ve ilgi alanlarınıza uygun podcastler keşfederek ulaşım için toplu taşıma araçlarında harcadığınız saatlerinizi avantaja dönüştürebilirsiniz. Özellikle işitsel hafızasınız güçlü ise podcastlerin yabancı dil öğrenmenize büyük katkısı olabilir.
  • Haber kanallarının podcastlerini dinleyerek günlük koşuşturmacanızda gündemi yalnızca kulaklarınızla takip edebilirsiniz.
idc.edu