Müzik devi Spotify’ın baş hukuk sorumlusu, yayınladığı bir yazı ile adil rekabete izin vermediği gerekçesiyle Apple’ın ‘acımasız bir zorba’ olduğu ifadesini kullandı.

Epic Games ile Apple’ın devam eden davasında Epic’i haklı gören Horacio Gutierrez, video oyunu yapım şirketinin sunduğu argümanları tekrarladı ve Spotify ile Apple Music arasında yaşanan haksız rekabetten yine bahsetti.

Gutierrez, WSJ’de yer alan yazısında: “Apple hakkında hayranlık duyulacak çok şey var, ancak şirketim Spotify başka bir acımasız taraf gördü. Apple, dünyanın en çok arzu edilen bazı donanım ürünlerini tasarlar, geliştirir ve satar. Ve birçokları için Steve Jobs, yarattığı işe kalıcı bir ışıltı veren bir hürmet figürü olmaya devam ediyor. Benim işim, bu dış görünüşün altında rakiplerini aksatmak için hakimiyetini kullanan acımasız bir zorba olduğu konusunda ısrar eden birkaç kişiden biri olmak. Ancak son birkaç yıldır dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler nihayet Apple’ın davranışını incelemeye başladılar. Birçoğu gördüklerini beğenmiyor.” açıklamalarında bulundu.

Haksız Rekabet Gerekçesi

Spotify Apple’dan özel muamele istemediğini yalnızca adil olunmasını beklediğini de belirtti. Gutierrez, şirketin uygulama içi satın almalarda ve aboneliklerde %30 komisyon almasının ve iPhone ve iPad müşterilerinin kaydolmaları için Spotify web sitesine yönlendirmesinin engellenmesinin haksız rekabet ortamı yarattığını ifade etti. Ayrıca ülkedeki rekabet yasasında acil, dar kapsamlı güncellemeler ile harekete geçilmesi çağrısı da yapıldı.