Türkiye’de temsilci belirlemeyen sosyal medya platformlarına tekrar bir ceza kesildi. Bu platformlara geçen ay 10’ar milyon TL’lik ceza kesilmişti.

Temsilci Belirlemeyen Popüler Platformlara İkinci Bir Ceza Kesildi

31 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe giren sosyal medya yasası dahilinde Türkiye’den günlük 1 milyondan fazla erişim elde eden platformların Türkiye’de bir temsilci belirlemesi gerekiyor. Temsilci belirlemedikleri için şirketlere geçen ay 10’ar milyon TL ceza verilmişti. Bu ay yükümlülüklerini yerine getirmeyen platformlara 30’ar milyon TL’lik yeni bir ceza daha kesildi.

Türkiye’de sadece Rus menşeili olan ve  Rusların Facebook’u olarak anılan VK platformu temsilci atadı. Temsilci atamayan Facebook, Twitter, YouTube ve Tiktok platformları önceki cezadan 3 kat daha fazla bir ceza ödemesi yapmak durumunda.

Temsilci Belirlemeyen Platformları Neler Bekliyor?

Temsilci belirlemeyen şirketlere 5 aşamalı ceza uygulanıyor. İlk 2 ceza dolayısıyla ilk iki aşama devreye girdi. Bu platformlar temsilci atamamakta ısrarcı davranırsa sırasıyla alacakları cezalar şu şekilde sıralanıyor:

  • 30 milyon TL’lik resmen duyurulmasının ardından, sonraki 30 gün içerisinde temsilci belirlemeyen platformlara Türkiye’den reklam verilmesi yasaklanacak.
  • Sonraki 3 ayda yükümlülükler yerine getirilmezse yüzde 50’ye kadar bant daraltma cezası uygulanacak.
  • En son aşama olarak trafik bant genişliği yüzde 90’a kadar daraltılacak.