Snapchat, kullanıcılarının gerçek zamanlı konumlarını belirli bir süre arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlayan özelliği duyurdu.

Şirket, daha fazla insanın okul kampüslerine dönmesi, seyahat etmesi ve pandemi döneminden önce yaptıklarına devam etmesi nedeniyle güvenlik özelliğini kullanıma sunduğunu bildirdi. Apple’ın Find My uygulamasını hatırlatan özellik, kullanıcıların gerçek zamanlı konumlarını arkadaşlarıyla 15 dakika, bir saat veya sekiz saate kadar paylaşmalarına imkan sağlıyor. Snapchat, söz konusu özellik için kampüslerde cinsel saldırıyla mücadele etmek amacıyla 2014 yılında kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan It’s On Us ile ortaklık kurdu .

Kullanım Oranı %78

Popüler sosyal ağ uygulaması Snapchat, 2017 yılından bu yana kullanıcıların konumlarını arkadaşlarıyla paylaşmalarına izin veriyor. Şirket, her ay 250 milyon kullanıcının Snap Map kullandığını da belirtti. Şirket tarafından yürütülen bir ankete göre , ABD’deki uygulama kullanıcılarının %78’i konumlarını Snap Map’te paylaşmaktan çekinmiyor ve çoğu bunu başkalarıyla bağlantı kurmanın güvenli bir yolu olarak görüyor.

Snap Map gibi, yeni özellik de varsayılan olarak kapalı kalacak. Şirket, Snapchat kullanıcıları konumlarını belirledikleri arkadaşlarına “anında” açabilecek. Snapchat takip edilme riskini azaltmak amacıyla kullanıcılarının anlık konumlarını paylaşabilecekleri süreyi ve kişileri sınırladı.

Snapchat Gerçek Zamanlı Konum Paylaşma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Snapchat kullanıcıları, bir arkadaşının profiline giderek ve canlı paylaşıma izin veren yeni seçeneğe dokunarak bu özelliği kullanmaya başlayabilir. Uygulama, kullanıcılara özelliğin yalnızca güvenilir arkadaşlar ve aile ile paylaşılması gerektiğini öneren bir mesaj veriyor.

Tüm bunların yanında şirket bu hafta, Snapchat kullanıcılarının daha önce ABD’de mevcut olmayan bir özellik olan kullanıcı adlarını değiştirme özelliğini de duyurdu. Kullanıcılar Şubat ayının sonundan itibaren Snapchat kullanıcı adlarını değiştirebilecek.