Digitimes’ın yayınladığı rapora göre şu an sadece iPhone 12 Pro Max modelinde bulunan sensör kaydırmalı optik sabitleme teknolojisi, tüm iPhone 13 modellerinde olacak.

digitimes.com

Sensör kaydırmalı optik görüntü sabitleme şu anda yalnızca iPhone 12 Pro Max modelinde bulunuyor. Önde gelen haber kaynaklarından olan Tayvanlı DigiTimes bu özelliğin Eylül ayında tanıtılacak olan tüm iPhone 13 modellerinde yer alacağını ifade ediyor. DigiTimes bu söylentiyi Ocak ayında da ortaya atmıştı fakat bugün raporun modellerinin seri üretime girmesiyle birlikte yayınlanması önemli. Apple, ilk olarak iPhone 12 Pro Max’in geniş açılı lensinde sensör kaydırmalı optik sabitleme tanımıştı. Söz konusu teknoloji, daha işlevsel görüntü sabitleme ve iyileştirilmiş fotoğraf kalitesi için lens yerine kamera sensörünü dengeliyor.

Apple web sitesinde ise bu teknoloji ile ilgili olarak: “Şimdiye kadar sensör kaydırma stabilizasyonu yalnızca dijital SLR’lerde yapılıyordu Bu, iPhone için ilk kez uyarlanıyor. İster parkta onları kovalayan çocuklarınızın videolarını çekiyor olun, ister engebeli bir yolda pencerenizin dışında iPhone’unuzu tutuyor olun, her zamankinden daha doğru stabilizasyon elde edeceksiniz.” ibareleri yer alıyor.

Tüm bunların yanında iPhone 13 modelleri, daha büyük sensörleri ve diğer kamera geliştirmelerini barındırdığı için biraz daha büyük arka kamera çıkıntılarına sahip olabilir.