Avrupa Birliği tarafından finanse edilen SeaClear projesi, otonom robotlar kullanarak okyanus tabanında bulunan çöplerin çoğunu toplamayı hedefliyor.

SeaClear Nedir ?

Denizlerin ve okyanusların kirlenmesine neden olan plastik ve diğer atıklar, gezegenimizin %80’ini kaplayan su birikintilerinin yüzeyine kıyasla okyanus tabanında daha yüksek oranda bulunuyor. Bu atıklar canlıları ve okyanus ekosistemini yüksek düzeyde olumsuz etkiliyor. Avrupa Birliği destekli SeaClear isimli bir proje, söz konusu atıkları yapay zekâya sahip otonom robot ve dron yardımıyla temizleyerek bu alanda insan gücünü minimum düzeye indirmeyi hedefliyor.

Proje Nasıl İşliyor ?

SeaClear takımı iki adet su altı robotu, bir adet dron ve bir adet insansız yüzey aracından oluşmakta. Takımın yapı taşının insansız yüzey aracı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Su altı robotlarına özel kablolar aracılığıyla enerji sağlayan araç, aynı zamanda robotların gönderdiği bilgileri işleyen bir bilgisayara sahip. Dron ve su altı robotlarından birinin görevi ise çöp tespiti yapmak.

Çöp tespiti işleminin ilk aşaması dronun havadan deniz yüzeyini robotun ise su altını taraması.  Her iki bölgede de atık tespit edilmesi halinde deniz yatağında da çöp olduğu kabul edilerek ikinci robot devreye sokuluyor. Araç, dipteki artıkları toplayıp yüzeydeki geminin çöp kutusuna aktarıyor. Sistem, çöplerin çoğunun nehirlerden okyanusa girdiği yer olduğu için çoğunlukla kıyı bölgelerinde konuşlandırılacak.

Yapay zekâ ise robotların deniz canlılarını çöple karıştırmaması aşamasında aktif. Oluşturulan algoritmalar, deniz yıldızı gibi canlıların yanlışlıkla toplanması engellenmiş oluyor.

Deneme Sonuçları Olumlu

SeaClear’ın prototip bir versiyonu, bu baharda 20 ila 30 metre (66 ila 98 ft) derinliklerde, Hamburg Limanı’nda ve Hırvatistan’ın Dubrovnik kıyılarında test edildi. Bu yerler birbirlerinden oldukça farklı oldukları için seçildi – liman meşgul, endüstriyel ve oldukça siltli sulara sahipken, Hırvatistan kıyıları çok daha sakin, temiz sulanmış ve turist odaklı. Yapılan testlerde oldukça olumlu sonuçlar elde edildiği belirtiliyor.