Samsung akıllı televizyonlarında yer alan Tizen işletim sistemi toplam 155 milyon satış ile rekor kırdı. Bu anlamda Samsung kadar yüksek satış rakamlarına ulaşan başka bir marka yok.

cybercureme.com

Rakamlar Giderek Artıyor

Samsung’un bir dönem akıllı telefon pazarında şansını deneyen sonrasında akıllı ev aletleri, giyilebilir cihaz ve televizyon kategorilerine yoğunlaşan Tizen platformu gelişmini sürdürüyor. Tizen daha çok televizyon tarafına hakim.

Samsung’un Linux tabanlı Tizen işletim sistemi yapılan araştırmalara göre bağlantılı televizyon pazarında yüzde 12.5 paya sahip. Bu noktada sektör lideri olmasının etkisi tabii ki çok büyük. Toplamda 155 milyon Tizen kurulu televizyonun şuanda kullanımda olduğu belirtiliyor. Bu rakam sektör için oldukça yüksek.

2019’da Tizen tabanlı televizyon sayısı 128 milyon civarındaydı. Bu yıl yaklaşık yüzde 23 artış göstererek mevcut rakama 27 milyon daha Tizen işletim sistemli televizyon daha eklenmiş oldu. Rakamın giderek artacağı tahmin ediliyor.

cnnturk.com

Özellikle pandemi dönemi ve yeni nesil konsollar televizyon satışlarına oldukça katkı sağlıyor. Samsung 2020’nin üçüncü çeyreğinde 11.8 milyon adet televizyon sattı ve bu rakam bugüne dek herhangi bir markanın ulaşabildiği en büyük rakam oldu.

Tizen Nedir?

Tizen; akıllı telefonlar, tabletler, araç içi bilgi sistemleri ve akıllı TV’ler için geliştirilen, açık kaynak kodlu, Linux tabanlı bir işletim sistemidir.

Tizen’in Özellikleri Nelerdir?

  • Tizen işletim sistemli Samsung akıllı televizyonlar, izleyicilerine tek sayfadan tüm içeriklere kolay ve hızlı erişim imkanı sunuyor.
  • Popüler uygulamalar başka hiç bir cihaza ihtiyaç duymadan çalıştırabiliyor.
  • Samsung Smart View özelliği ile telefonunuzun ekranındaki görüntüleri televizyonunuzdan izleyebilirken, televizyonunuzdaki görüntüleri de telefonunuzun ekranında görüntüleyebilirsiniz.
  • Netflix gibi popüler film ve video uygulamalarını Tizen işletim sistemi sayesinde başka bir ürüne gerek kalmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tizen’in akıllı televizyonlar üzerinde incelendiği videoyu izleyerek Tizen hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.