Teknoloji devi Samsung’a, suya dayanıklılık özelliğini reklamlarında gerçekte olması gerektiği gibi yansıtmaması nedeniyle soruşturma açıldı. Samsung, 14 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Suya dayanıklılık özelliği akıllı telefon üreticilerinin kullanıcılara sunduğu özellikler arasında ayrıştırıcı olan ve kullanıcılar tarafından tercih edilen özelliklerden biri. Kullanıcılar akıllı telefonlarda öne çıkarılan suya dayanıklılık özelliğinin performansını reklamlar ile tam olarak anlayamayabiliyor. Bu doğrultuda beklentileri karşılayamama gibi durumlar meydana gelebiliyor.

Samsung’a reklam cezası
Samsung’un Avusturalya’da telefonları için hazırladığı reklamlar başına dert oldu.

Rekabet Kurulu toplamda 7 reklamın suya dayanıklılık konusunda tüketicileri yanıltıcı bilgiler içerdiği iddiasıyla 2019 yılında soruşturma başlattı.

Şarj Girişinde Bozulmalar Meydana Geliyor

Soruşturmada suya dayanıklılık özelliğinin içme suyu ile test yapılarak ortaya konulduğu, reklamlarda belirtilen tuzlu deniz suyu veya klorlu havuz suyunun zamanla şarj girişinde bozulmalara neden olduğundan söz ediliyor.

Teknoloji devi Samsung, kurul ile uzlaşma yoluna gitti ve 14 milyon dolarlık tazminatı ödemeye razı oldu. Samsung, sonraki ürün tasarımlarında iyileştirmeler yaparak suya dayanıklılık konusunu en iyi seviyeye getirmek için çalışacaklarını açıkladı.