Küresel akıllı telefon ekran paneli pazarına ilişkin son istatistikler paylaşıldı. Samsung Display, yüzde 48 pay ile 2021’in ilk yarısını rakiplerinin çok önünde ve birinci sırada tamamlamayı başardı.

Araştırma ve analiz şirketi olan Strategy Analytics, yaptığı araştırmalar sonucunda küresel akıllı telefon ekran paneli pazarının durumu ile ilgili son istatistikleri paylaştı. Sektörün, bu yılın ilk yarısında gelişme kaydettiği sonucu elde edildi.

Ocak-Haziran ayları arasındaki dönemde akıllı telefon ekran paneli pazarında 21 milyar dolar gelir sağlandı. Raporda dikkat çeken önemli bir ayrıntı ise geçen senenin aynı dönemine kıyasla çift haneli bir yüzdelik artışın yer alıyor olması.

Samsung Display ekran paneli pazarında zirvede yer alıyor. Güney Koreli şirket yüzde 48 gelir payı ile sektörün neredeyse yarısına hakim durumda. İkinci sırad ise toplam gelirin yüzde 15’inden sorumlu olan BOE Technology‘i görüyoruz.

Üçüncü sırada ise yüzde 8’lik pay ile Tianma Microelectronics yer alıyor. Analistler, küresel akıllı telefon ekran pazarının, orta ve üst düzey akıllı telefonlarda OLED panel uygulamasını genişleten üreticilerin talebi sayesinde büyüdüğünü ifade ediyor.