Ticaret Bakanlığı, yeni düzenlemeyi uygulamaya koydu. Bugün (1 Mart 2022) yürürlüğe giren düzenleme, indirim yapılacak bir malın indirim oranının son fiyat üzerinden değil, son 30 gün içindeki en düşük fiyatından hesaplanmasını zorunlu kılıyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme, zaman zaman çeşitli tartışmalara konu olan indirimler için yeni bir koşul getiriyor. Bu düzenleme dahilinde indirim yapılacak bir ürünün önceki fiyatı, indirimden önceki etiket fiyatı değil, son 30 gündeki en düşük fiyatı baz alınacak.

1 Mart itibarıyla yürürlüğe giren düzenlemeyle birlikte indirimler, bugün için şubat ayındaki fiyatlar üzerinden belirlenmiş olacak. Ticaret Bakanlığı, bu hamle ile fiyatlarda indirim yapılmamasına rağmen indirim yapılmış gibi gösterilmesi durumu ile mücadele edecek. Yayımlanan yönetmelik ile birlikte etiketlerde Türkçe kullanım da zorunlu hale gelecek.

Yeni Düzenleme Şöyle :

“İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinde gösterilir. İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimden önceki satış fiyatının tespitinde indirimin uygulandığı tarihten önceki otuz gün içinde uygulanan en düşük fiyat esas alınır. Meyve ve sebze gibi çabuk bozulabilen mallara ilişkin etiketlerde indirim miktarı veya oranı hesaplanırken indirimli fiyattan bir önceki fiyat esas alınır. Bu hususlara ilişkin ispat külfeti satıcı veya sağlayıcıya aittir.”