Rekabet Kurumu, Sahibinden.com hakkında soruşturma açtı. Sahibinden.com‘un adil rekabeti engelleyip engellemediği araştırılacak.

Geçen hafta Trendyol’a soruşturma açan Rekabet Kurumu şimdi de gayrimenkul, vasıta, alışveriş ürünleri ve hizmetler gibi birçok kategoride ilan ve e-ticaret işlemlerinin yapıldığı online bir platform olan Sahibinden.com için soruşturma başlattı. Platformun haksız rekabet oluşturduğuna karar verilirse ceza kesilecek. Sahibinden Satılık, Kiralık, Emlak, Oto, Alışveriş ürünleri Sahibinden satılık, kiralık, ikinci el, otomobil, emlak ve her türlü ürün – Türkiye’nin en büyük ücretsiz ilan ve online alışveriş sitesi.

BeğenİletKopyalaŞikayet EtRekabet kurumunun açıklamasına göre çevrim içi platform hizmetleri bakımından Sahibinden’in veri taşımayı engellenmesi ve diğer yollarla adil rekabeti engellemesinin tespiti konularında soruşturma açılmasına karar verildi. 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğine karar verilecek. Rekabet kurumunun adil rekabeti engellediği tespit edilirse para cezası kesilecek.

Rekabet Kurumu’nun Konuya İlişkin Açıklaması

“Yürütülmekte olan bir ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 30.09.2021 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak, çevrim içi platform hizmetleri bakımından veri taşımanın engellenmesi ve diğer yollarla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine ilişkin Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ hakkında 21-46/655-M sayılı karar ile re’sen soruşturma açılmasına karar verdi.”