Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile tüm dünya daha önce benzeri görülmeyen bir dönemden geçiyor. Buna dijital dünya da dahil. Meta, Google ve Apple gibi kendilerini tarafsız gösteren dev teknoloji şirketleri artık tavrını açıkça ortaya koyuyor ve işgali protesto etmek için Rusya’da ürünlerini yasaklıyor.


Google, Ukrayna işgali ile tüm dünyanın gündeminde kalmayı sürdüren Rusya merkezli iflas sürecini başlatmıştı. İnternet devi, çalışların maaşlarını ödeyemez hale geldiğini ve operasyon yapamaz hale geldiğini açıkladı.

Rusya’nın 120 milyar dolarlık dolaylı yollardan cezası ve şirket hesaplarına el koyması Google internet devini zor duruma soktu. Bunların üzerine Rusya’dan 365 milyon dolarlık bir ceza daha kesildi. Bu konuda Google şirketinin yasaklanmış içerikleri savaş hakkında yanlış bilgilerini kaldırma talimatlarına uymadı bilgisi verildi.

Google, aldığı iflas kararına rağmen bir çok servisini devam ettiriyor. G-mail, Maps, Play Store dahil. Fakat ilerleyen günlerde Google’ın alacakları önlemler ve operasyonlar bu platformu kullanan yerel şirketler ve kullanılacılar için ciddi sorunlar yaratacak gibi görünüyor.