Rusya ile ilişkili Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarının haksız şekilde sansürleniyor olması sebebiyle bu sosyal medya platformlarını erişime engellemeyi teklif eden yasa tasarısı kanunlaşabilir.

t24.com.tr

Financial Express‘in yayınladığı habere göre Rusya“gerekçesiz sansür” sebebiyle ABD‘li sosyal paylaşım platformları Facebook, Twitter ve Youtube ile yollarını ayırmaya karar vermiş durumda.

Habere göre 2020 yılı içerisinde çok sayıda Rus medya kuruluşunun ve vatandaşının söz konusu platformlara ait hesaplarının hiçbir gerekçe gösterilmeden sansürlenmesi ülke parlamentosunun ayaklanmasına yol açtı.

Rusya ile ilişkili hesapların haksız şekilde sansürleniyor olduğu tespit edildiği anda bu platformları erişime engellemeyi teklif eden yasa tasarısı parlamentonun alt meclisi Devlet Duması tarafından kabul edildi. Yasa tasarısının kanunlaşması için iki meclisin onayı ve Cumhurbaşkanının rızası da gerekiyor.

Facebook, Twitter ve YouTube‘un sebepsiz sansürleme yapıyor olması Rusya tarafından belirlenirse bu platformların yasaklanmasını teklif eden yasa tasarısı üst meclisin ve Cumhurbaşkanının onayı ile yürürlüğe girebilir.