Roblox Corporation, kendi platformunda yasakladığı YouTuber Ruben Sim hakkında Roblox platformunu ve şirket çalışanlarını terörize eden bir siber çete oluşturduğunu iddiası ile dava açıyor. “Simon” olarak da bilinen kişiye, daha önce de Roblox platformundaki uygunsuz davranışları nedeniyle yaptırımlar yapmıştı.

Telif ve Görseller: Roblox Corporation aittir.

Popüler oyun şirketlerinden biri Roblox’un başı kullanıcılarından olan kişi ile uzun süredir sorunlu. Simon isimli kullanıcı; platformda çok sayıda suç teşkil eden kuralları ihlal etmiş durumda. Irkçı ve Kötü davranışlar, Cinsel taciz, siber çete kurma, kötü söz ve hakaret, yasakları ihlal etme, platformun konferansını engelleme, dolandırıcılık Sim’in ihlallerinden bazıları.

ABD’nin Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde 23 Kasım’da açılan davada, gerçek adı Benjamin Robert Simon olan YouTuber’ın Hitler’in çırılçıplak bir fotoğrafını ve bir seks oyunu yüklemeye çalıştığı da iddia arasında. Roblox Corporation, Simon’ın suçları arasında diğer oyunculara cinsel tacizde bulunduğunu da dava konusu yaptı.

Hackleme ve Dolandırıcılık Suçlamalar Arasında

Simon, Roblox’a erişimi yasaklandı; ancak şirket, başka kişilerin hesaplarını hackleyerek veya izinli/izinsiz kullanarak platforma tekrar erişmesini de engellemeye çalışıyor. Jüri duruşması talep eden Roblox, Simon’ı hackleme, taciz dolandırıcılık ve haksız müdahale de dahil olmak üzere altı suçlamayla suçluyor.

Roblox, oyuncuların oyun oynayabileceği veya yeni dünyalar yaratıp inşa edebileceği 10 yaş üstü çocuklar için oldukça popüler bir oyun platformu. Kullanıcılar milyonlarca oyun oynayabilir ve hatta platformdaki herhangi biri tarafından oluşturulmuş ve programlanmış oyunlara da katılabilirler. The New York Times’ın Mart ayında bildirdiğine göre, Statista’ya göre şu anda dünya çapında her gün yaklaşık 43 milyon kişi tarafından oynanıyor ve piyasa değeri 45 milyon dolar civarında.

700 Bin üzeri aboneli YouTube kanalına sahip Simon’ın Roblox platformunda uzun uygunsuz bir davranış geçmişi var. Cinsel taciz, ırkçılık ve homofobi nedeniyle birkaç yıldır yasaklı, ancak diğer insanların hesaplarını kullanarak oyuna girmeye devam ediyor.

Bomba İhbarı ve Siber Çete Kurma!

Dava konusu, Simon’ın ırksal ve homofobik hakaretlerde bulunduğunu, Roblox çalışanlarını ve yöneticileri hakkında karalayıcı kişisel suçlamalar yaptığını, oyunda oyuncuları alay veya tacize maruz bıraktığını ve cinsel organını sadece bir abajurla kapatan çıplak bir fotoğraf yüklemeye çalıştığı iddia edildi.

Davadaki daha yeni iddialardan biri, ekim ayında San Francisco’da 300’den fazla kullanıcı ve çalışanın yanı sıra 600 sanal katılımcının olacağı Roblox Geliştiriciler Konferansı’na atıfta bulunuyor. Davada Simon’ın şirket çalışanlarını karalayıcı ve aşağılayıcı ifadelerde bulunduğu, konferanstan önceki günlerde hayran kitlesinden oluşan siber çete ile bomba tehdidine bulunduğu iddia edildi. Simon’ın eylemleri konferansı erteledi ve polis tüm tesisi aramak zorunda kaldı.

Roblox Corporation, Simon’ın “benzer yasa dışı ve zararlı faaliyetlerde bulunmasını” engellemek için 1,6 milyon USD tazminat, avukatlık ücreti ve ihtiyati tedbir talep ediyor.