İkinci el araçlarda tıkanıklığa ve sıfır araçların pahalılığına çözüm 2023 Nisan’da Renault tarafından herkes tarafından heyecanla beklenen ve merak uyandıran projeye kulak verelim. Renault, eski araçları yenileyip tekrar satışlara sunulacağını duyurmuştu. Türkiye’de yüksek fiyatlar nedeniyle sıfır bir otomobil sahibi olmak hiç olmadığı kadar zor hale geldiği için bu yola başvuran şirket, tüketici tarafından çok olumlu dönüşler aldı. Bu yüzden Renault firması fabrika çıkışlı ikinci el araçlar için projeye resmen uygulamaya sokmaya karar verdi.

Bu konuda geçtiğimiz aylarda konuşan Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu, “İşlemler Bursa’daki Renault fabrikasında yapılacak. Başlangıçta 6 yaşına kadar araçlar yenilecek sonrasında bunu 10 yaşa kadar uzatacağız. Motor dahil her şey yenilenebilecek. 2 yıl da garanti sunulacak. 10 yıl boyunca aracı sürekli yenileyip garantiler vererek halkın güvenerek kullanacağı uygun fiyatlı araçlar yapacağız. Türkiye’de ikinci elin kaderini değiştireceğiz” açıklamasında bulunmuştu. Hakan Doğu, ilk açıklamasında 2023 yılında faaliyetlerin başlayacağı belirtmiş, spesifik bir tarih vermemişti.

Şimdi gelen habere göreyse merak edilen süreç için deneme üretimi 2023’ün nisan ayında başlayacak. Hakan Doğu ‘Türkiye’de ikinci elin kaderini değiştireceğiz’ diyerek açıkladığı fabrika çıkışlı ikinci el yenileme modeli Refactory’de ilk yıl 30 bin araçlık kapasite ile ikinci el araç yenileyeceklerini belirtiyor. Aktarıldığı kadarıyla firma ilk etapta Türkiye’de üretilen Clio ve Megane modellerinin ikinci ellerini yenileyecek. Yenilenen araçlar o dönemin motor, mekanik, elektrik teknolojisi ile mi olacak proses hakkında henüz bir bilgiye erişilmiş değil.