Sony’nin yaptığı açıklamaya göre PS5 ön sipariş rakamları sadece 12 saatte PS4’ün üç aylık satışına ulaşmış durumda. Hatta konsol için bir süre stok sorunu yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Ön Sipariş Talebi Beklentinin Üzerinde

Jim Ryan, bu ayın başında yaptığı bir açıklamada PlayStation 5’in Nisan 2021 itibarıyla 7 milyon satış rakamına ulaşacağını tahmin etmişti. Üç ay içerisinde alınan ön sipariş rakamına bakılacak olursa bu tahminin gerçekleşme ihtimalinin olası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 beklenilenden daha fazla bir ilgi görüyor. SIE başkanı Jim Ryan‘ın ifadelerine göre PS5 ön siparişleri sadece 12 saatte PS4’ün üç ayda aldığı ön sipariş rakamını geride bırakabilmiş durumda. Ryan, çıkış sürecinde stok sıkıntısının yaşanabileceğini ifade etti.

Reutars’a konuşan Jim Ryan,”Ön sipariş rakamlarından da anlaşıldığı gibi talep şu ana kadar çok ama çok dikkate değer seviyedeydi. Çıkış gününde PS5 satın almak isteyen herkes için yeterli stok olmayabilir.” cümlelerini kullandı.

Jim Ryan’ın belirttiği rakamlar ABD için geçerli. Diğer ülkelerde ön sipariş rakamlarının ne durumda olduğuna dair şu an için net bir bilgi yok. Türkiye’de fiyatlar nedeniyle dünyayla ters bir durumun olduğu tahmin ediliyor.