Plastik atıkların kaynağını belirleyebilecek uygulamada, kullanıcılar sahil şeridinde plastik atık gördüklerinde atığın fotoğrafını çekecek ve uygulamaya GPS koordinatları kaydedilecek. Çekilen fotoğraf da veri tabanına aktarılacak.

Norveç’te bulunan Norwegian University of Science and Technology ( NTNU ) kurumu araştırmacıları plastik atıkları azaltmak için kullanılabilecek bir uygulama geliştirdi. Geliştirilen uygulamada, kullanıcılar sahil şeridinde plastik atığa rastlarsa atığın fotoğrafını çekiyor ve uygulamaya GPS koordinatları kaydediliyor.

Kaydedilen fotoğraf veri tabanındaki fotoğraflarla karşılaştırılıyor ve nesnenin ne olduğu, türü, o bölgeye gelirken akıntılar, gelgitler gibi faktörlerin de yardımıyla okyanusta nasıl bir yol izlediği tahmin edilebiliyor.

Bütün bu özelliklere ek olarak eğer söz edilen plastikler bazı bölgelerde birikirse, temizlik için ekipler ilgili bölgeye yönlendiriliyor ve plastiklerin geldiği bölge ulaşılabilecek mesafede ise ilgili alan belediye ekipleri tarafından teftiş edilmek üzere ziyaret edilebiliyor. Yeni uygulama tamamlandıktan sonra 100 kişiyle test edilecek ve yaklaşık bir yıl içerisinde de halka açık olacak.