Bilindiği üzere sosyal medya yasasına göre yabancı sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilci ataması zorunlu. Bu kurala uymayan tek platform Pinterest’ti. Nihayet Pinterest de temsilci atadı.

Ülkemizdeki sosyal medya yasası gereğince günlük 1 milyondan fazla erişim alan yabancı sosyal medya platfomları Türkiye için bir temsilci atamak zorunda. Pinterest bugüne kadar bu sorumluluğu yerine getirmemişti ve bu durumdan ötürü diğer bazı sosyal medya platformları ile birlikte çeşitli cezalar almıştı. Pınterest’in de temsilci atamasıyla birlikte temsilci atamayan platform kalmadı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter paylaşımında Pinterest’in temsilci atadığını resmen açıkladı. 1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren kanun maddesine göre temsilci atamayan platformlara önce para cezası sonrasında da reklam yasağı uygulanmıştı. Bir sonraki aşamada bant daraltma cezası uygulanacaktı. Bu aşamanın uygulanmasına gerek kalmadan tüm platformlar temsilci atama sorumluluğunu yerine getirmiş oldu.