Python, 20 yılı aşkın bir süredir yaygın bir şekilde kullanılan Java ve C programlama dillerinin önüne geçerek en popüler programlama dili oldu. İlk 10’a giren programlama dilleri sıralandı.

Tiobe Software tarafından her ay düzenli olarak sıralanan en popüler programlama dilleri sıralamasında Ekim ayı sonuçları açıklandı. Açıklamaya göre 20 yıl aradan sonra ilk kez liderin değiştiği ve Python’un birinci olduğu ifade edildi.

Yeni lider, Java ve C’nin popülerliğinin sona ermesine neden oldu. Sıralama SEO kullanılarak yapıldı. Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube ve Baidu’daki arama sorguları analiz edilerek yapıldı. Bu süreçte toplam 25 arama motoru ve site incelendi.

Liste hazırlanırken en çok kod satırının yazıldığı dil değil, arama motorlarında diller için yapılan arama miktarı dikkate alındı. Bu sıralamada Python’un elde ettiği başarıda kullanıcıların Pyhton’a yönelik aramaları oldukça önemli bir role sahip.

Ekim ayı sıralamasında ilk 10’a giren programlama dilleri C++, C#, Visual Basic, JavaScript,SQL yer alıyor. PHP ve Assembly Tiobe CEO’su Paul Jansen’a göre öğrenme kolaylığı ve çok sayıda kütüphaneye sahip olması ve her alanda yaygın bir şekilde kullanılması Python’u günümüzün en popüler programlama dili konumuna yükseltti.