İçerik üreticilerinin yaygın bir şekilde kullandığı uygulamaları ile bilinen Adobe, Creative Cloud kullanıcıları için önemli bir yeniliği kullanıcılara sundu. Photoshop kullanıcıları bundan böyle web üzerinden Photoshop kullanabilecek.

Illustrator,After Effects ve Photoshop gibi uygulamaları ile tanınan Adobe, geçtiğimiz yıllarda beta olarak deneyimlenen “Web üzerinde Photoshop” artık tüm Creative Cloud kullanıcıları tarafından kullanılabilecek.

Photoshop üyeliği olmayan kişiler de kullanabilecek

2021 yılında beta sürümünü sunan Photoshop Web, tüm Creative Cloud üyelerinin kullanımına açıldı. Bu genişleme, şu an için 40 ülkede kullanıma sunuldu fakat önümüzdeki aylarda farklı ülkelerde de kullanıma sunularak küresel hale gelmesi bekleniyor. Photoshop on the web sayesinde Creative Cloud kullanıcıları, modern bir tarayıcıya sahip tüm cihazlarda Photoshop’un birçok özelliğini kullanabilecek. Söz konusu uygulama ile, Photoshop üyeliği olmayanlar kullanıcılar da web sürümden faydalanabilecek. Creative Cloud kullanıcıları, kendi projelerine farklı kişileri davet linkine sahip olan herkes, projeye destek olmak amacıyla Photoshop on the web’i kullanabilecek.

Yapay Zeka İle Görsel Oluşturma

Adobe, yeni uygulamasında da yapay zeka araçlarına yer veriyor. Photoshop Web, yeni Photoshop sürümlerinde yer alan Generative Fill, Generative Expand ve akıllı seçim gibi özellikleri de barındıracak. Kullanıcılar, Generative Fill ve Generative Expand sayesinde Photoshop’a metinler yazarak görsel oluşturabilecek.

blog.adobe.com


Tüm bunların yanında Adobe, servisin yeni sürümünde önemli değişiklikler sunuyor. Photoshop Web, bundan böyle masaüstü Photoshop sürümlerine benzeyen bir arayüz sağlıyor ve kullanım kolaylığı sağlıyor. Photoshop’un web sürümü şu anda standart uygulamada yer alan tüm özelliklere sahip değil ancak Adobe, servisin yakında pen tool ve polygonal lasso, pathc tool gibi araçlarla güncelleneceğini açıkladı.