Koronavirüs sebebiyle pek çok şirket uzaktan çalışma sistemini geçti ve bazıları bu durumun avantajlarını keşfederek uzaktan çalışmayı şirketi için kalıcı bir hale bile getirdi. İş arayışı halinde olan birçok kişi de artık evden çalışmaya yönelik ilanları inceliyor. Bu yazıda da evden çalışmanıza katkı sağlayacak olan bazı başarılı site ve uygulamalar hakkında fikir edinebilirsiniz…

Others

Othersapp, içerik hazırlamaktan organizasyona, grafik tasarımdan getir götür işlerine kadar pek çok işin yapılabildiği, söz konusu hizmetleri talep edenler ile çalışmak isteyen kişileri birleştiren bir platform. Sitede ücretleri belirlenmiş günlük, aylık pek çok hizmet ya da sürekli iş ilanları bulunuyor. Others’ta şirketler, startuplar, öğrenciler veya herhangi bir kişi görev açabilirken, görevler sadece üniversite öğrencilerine yaptırılıyor.

Tasarla Tasarlat

Logo tasarımı konusunda kendinize güveniyorsanız, bu site işinize yarayabilir. Site yarışma formatında hazırlanmış. Kullanıcıları sitenin adından da anlaşıldığı üzere tasarlayanlar ve tasarlatanlar olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Şirketi, ofisi, internet sitesi vb. için bir logoya ihtiyaç duyan kişiler bir yarışma başlatıyor. Ödüller de oluşturulan yarışmaların yanında yazılı olarak belirtilmiş oluyor. Tasarımcılar da yarışmaları inceleyerek tasarım talep eden kişi için logo oluşturup kişinin beğenisine sunuyor. Logosu beğenilen tasarımcı ödülün sahibi olmaya hak kazanıyor.

Bionluk

Bionluk, bir çok alanda uzaktan çalışabilme imkanı sunan bir platform. Grafik tasarım, çeviri, içerik yönetimi çok sayıda alanda iş imkanı sunuyor. İlanlarınızı oluşturup fiyat belirlenmesi gerekiyor. Site üyeleri ilanlarında ücret bilgisinin yanında önceki deneyimleri ve yaptıkları işe dair bilgiler veriyorlar. Hizmete ihtiyacı olan kişiler de bu ilanların arasından seçimlerini yapıyorlar.

Fiverr

Site dünya üzerinde 200 ülkede 3 milyondan fazla kişi ile birlikte sistemi buluştuyor. Oldukça geniş kapsamlı bir site olması herkesi ilgisini fazlasıyla çekiyor. Fiverr, yurtdışında oldukça popüler olmakla birlikte ülkemizde de tercih edilen bir uygulama

Yine site üyeleri ilanlar oluşturuyor ve bu ilanlarda ne konuda hizmet verebileceklerine dair bilgiler talep edilen ücretlerle birlikte yer alıyor. Hizmet satın almak isteyen kullanıcılar kolaylıkla kendileri için en uygun kişi ve hizmeti belirleyebiliyor.

Fiverr para kazanmak için iyi bir alternatif olarak görülüyor. Dezavantajlı yönleri de var fakat bu dezavantajlar uygulamanın işlevselliğini gölgelemiyorç Çünküü insanlar bu site üzerinden yüksek denilebilecek miktarda para kazanıyor. Özellikle de İngilizcesi iyi düzeyde olanlar. İngilizce bilmiyor olmanın bir dezavantaj olduğunu söyleyebiliriz. En büyük dezavantajı Fiverr’ın kazanılan paranın yüzde 20’sine ortak olması. Fiverr her işten yüzde 20 komisyon alıyor.

DogGo

DogGO Evcil hayvan sahiplerine güvenli ve profesyonel olarak köpek gezdirme hizmeti sağlayan Türkiye’nin ilk mobil uygulaması. Uygulamada iki profil bulunuyor: Köpeğinin gezintiye çıkarılmasını talep eden DogGo kullanıcıları ve DogGo Walker’lar.

DogGo Walker’lar saatlik ücret alarak köpekleri gezdiriyorlar. Walkerların ödemesi Iyzico güvencesi ile gerçekleştiriliyor. Kişi köpeği için uygun gezdirme türünü seçebiliyor. Aynı zamanda GPS ile köpeklerini takip edebiliyorlar.