Oppo’nun Türkiye’de cep telefonu üreteceği fabrikanın detayları belli oldu. Oppo öncesinde Tadım’ın kullandığı Tuzla’daki fabrikayı kiraladı.

Çinli teknoloji devi Oppo, Türkiye’de cep telefonu üretmek için hazırlıklara başladı. Oppo’nun Türkiye’de üretim yapacağı tesis belli oldu. Oppo geçtiğimiz aylarda fabrika için iş ilanları yayınlamıştı bile.

Dünya’nın haberine göre Oppo, Tuzla’da yaklaşık 1 yıldır kullanılmayan bir fabrikayı 2 ay önce kiraladı. Fabrika, İstanbul’un Tuzla ilçesine bağlı İstasyon Mahallesi’ndeki Tuzla Piyade Okulu Komutanlığı’nın yanında. Tuzla Limanı’na, demiryoluna ve E-5’e metrelerce yakınlıkta. Fabrika stratejik ve fonksiyonel bir konumda bulunuyor.

Kiralanan fabrikayı daha önce Tadım Gıda kullanıyordu. Fabrika tüm alanlarıyla birlikte toplam 6 bin 405 metrekare büyüklüğünde. Fabrikada yaklaşık 1000 kişinin çalışması planlanıyor. İş ilanları bir süre önce yayınlandı bile.

ekonomi.haber7.com

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı konuyla ilgili olarak: “Dünya devi Çinli yüksek teknoloji elektronik şirketi olan Oppo Mobile’ın üretimini Türkiye’ye taşıyarak Tuzla’da yatırım yapacak olması bizleri çok mutlu etti. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecini de göz önünde bulundurursak hem istihdam hem de yan sanayi üretimleri açısından çok önemli katkılar sağlayacak. Tuzlamız, İstanbul’un 8 büyük organize sanayisinden 5’ine ev sahipliği yapıyor. Organize sanayi bölgeleri, yan sanayileri, teknopark, üniversiteler, hava, kara ve deniz ulaşımının kesişme noktası olması, bunun yanında birçok özelliği ile Tuzla yatırımcıların gözbebeği durumunda.” ifadelerini kullandı.

Oppo Da Konuyla İlgili Açıklama Yaptı

Oppo şimdilik fabrikayı doğrulamadı ancak Türkiye’ye yatırım yapacağını resmen duyurdu. Oppo Türkiye Genel Müdürü Weijian Zhou, fabrikanın 2021’de faaliyete geçeceğini açıklayarak, “2020 ne kadar zorlu geçen bir yıl olsa da Oppo için Türkiye pazarında güçlendiği, yenilikçi ürünlerini tüketicilerle buluşturduğu ve yerel yatırımlarını gerçekleştirdiği başarılı bir yıl oldu. 2021’de daha fazla yenilik yapmaya ve dünya çapında daha fazla insana olağanüstü teknoloji deneyimleri sunmaya hazırız. İlk etapta, Türkiye’deki büyümemize paralel olarak aldığımız yatırım kararını hayata geçireceğiz. Bununla birlikte dönemsel olarak gerçekleştirdiğimiz reklam kampanyalarımızla lokal iletişimimizi daha da artırmayı hedefliyoruz. 2021, Find, Reno ve A serisinin yeni modellerinin ve yeni akıllı ürünlerimizin Türkiye’de tüketicilerimizle buluştuğu bir yıl olacak” dedi.