Ampere: Nvidia’nın RTX 3000 Serisi Grafik Kartlarının Mimari Adı.

Yıl sonuna kadar pazara geleceğini bildiğimiz Nvidia’nın yeni nesil ekran kartlarının güçlü modellerinden olacak 3080Ti’ın teknik detayları ile ilgili bilgiler sızıyor.

Nvidia ailesinin diğer yeni üyeleri gibi Ampere mimarisiyle gelecek 3080ti, 1950Mhz temel, 2200 Mhz boost frekansa sahip olacağı görülüyor.

Üzerinde 5376 Cuda çekirdeği bulunacak modelin, makina öğrenmesi gibi alanlarda çalışan yazılımcılar tarafından önümüzdeki dönemde çokça tercih edileceğini tahmin etmek hiç de güç değil.

12 GB @ 18Gbps GDDR6 belleklere sahip olacak modelin, bu açıdan çok büyük bir gelişme göstermediğini söyleyebiliriz. Öyle bile olsa 14 gbps sınırının aşılmış olduğunu görmek güzel. PciE 4.0 teknolojisinin önümüzdeki yıllarda çıkacak daha yeni modeller ile birlikte hayatımıza neler katacağını hep birlikte göreceğiz.

Sızdığı söylenen bilgilerin kaynaklarından birisi

Gelelim bu değerleri verirken kartın bizden istediği güce 🙂 Gelen bilgilere göre bu tepe modelin TDP değeri 320Watt olacak. “Aman Allahım! Bu kartları nasıl soğutacağız!!!“

Tüm bu değerlerin referans modelden alındığını düşünürsek kart üreticilerinin (Asus, Msi vs.) güçlü soğutma çözümleriyle bu değerleri hangi seviyelere çıkarabileceği ise işin sürpriz tarafı.

Önümüzdeki dönemde çok güçlü PSU’lara ihtiyaç duyacağımızı söylememize gerek yok herhalde 🙂

Tüm bu bilgilerin sızıntı olduğunu unutmamakta yarar var tabii.

Resmi duyurularının Eylül ayında yapılması beklenen RTX 3000 serisi modellerden o zamana kadar bilgiler sızmaya devam edecek gibi duruyor.

Heyecanla takip ediyoruz!