HMD Global, Nokia gibi önemli bir marka altında akıllı telefon satmasına rağmen rekabette zorlanıyor. Counterpoint’in son raporu satışlar hakkında bilgi verdi.

Pazar araştırması şirketi Counterpoint, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin Nokia akıllı telefon satışlarıyla ilgili verileri yayınladı. Ocak-Mart aylarını kapsayan dilimde yaklaşık 13 milyon Nokia telefon sevkiyatı gerçekleştirildiği görülüyor.

Paylaşılan bilgilere göre HMD Global, 2021’in ilk çeyreğinde 2 milyon adet Nokia akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. 2020 yılın ilk çeyreğinde ise bu rakam 1.7 milyon seviyesindeydi. Akıllı telefon satışlarında geçen yıldan bu yana %18‘lik bir artış meydana geldi. Akıllı telefon sevkiyatındaki büyümenin en büyük destekçileri Afrika ve Avrupa‘nın bazı bölgeleri oldu.,

Araştırmacılar, Nokia’nın geleneksel tuşlu telefon satışlarının ilk çeyrekte daha da başarılı olduğunu ifade ediyor. Söz konusu dilimde 11 milyon adet tuşlu telefon satışı yapıldı. 2020 yılının ilk çeyreğinde 8.6 milyondu.

Bu rakamlar Nokia’yı en büyük cep telefonu firmaları listesinde 11’inci, akıllı telefon üreticileri listesinde 18’inci sıraya yerleştiriyor. Şirket tuşlu telefon pazarında ise 3’üncü sırada.