Tarihte ilk kez abone sayısında düşüş yaşayan Popüler video akış platformu Netflix, kullanıcıların şifre paylaşması nedeniyle kaç milyon abone kaybettiğini duyurdu.

Netflix, geçtiğimiz aylarda platforma abone olup şifrelerini arkadaşlarıyla, tanıdıklarıyla ya da herhangi bir kişiyle paylaşanlara engel olmak istediğini açıklamıştı. Netflix hesabını ortak kullanma durumunun şirkete açtığı zarar açıklandı. Yaklaşık olarak 222 milyon abonesi bulunan dizi ve film platformu Netflix, kaç kullanıcının şifre paylaşım özelliğinden yararlandığını da açıkladı.

Popüler dizi ve film platformu Netflix tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin toplam abone sayısının yarısı kadar tanıdıklarından şifre alıp Netflix izleyen kullanıcı sayısı elde edildi. Bu da demek oluyor ki 100 milyondan fazla kişi, Netflix’e hiçbir ücret ödemeden platformdaki film ve dizileri izliyor. Bu kullanıcıların 30 milyonunun Kanada ve ABD’de yaşadığı belirtiliyor.

Ortak Kullanımı Önleyen Yeni Bir Sistem Kullanılabilir

Netflix, tespit ettiği sonuç ve rakamlar doğrultusunda kullanıcıların şifre paylaşımını avantaja dönüştürmenin yollarını arıyor.
İnsanları bu hizmetten tamamen alıkoymak yerine, onlara cüzi miktarda ödemeler yaptırmak gibi bir düşünceye sahip.
Hastings, üç ülkede ‘alt hesaplar‘ isimli bir sürecin test edildiğini açıkladı.

Bu sistem sayesinde aynı evde yaşamayan aboneler, en fazla iki cihazdan platforma giriş sağlayabilecek. Bu da aynı evde yaşamayan insanların aynı Netflix hesabını kullanabilmesini engelleyecek. Fakat yetkililer bu deneme sürecinin pek olumlu gitmediğini söylüyor. Popüler video akış platformu, farklı alternatifler ile 100 milyon insandan para kazanmayı amaçlıyor.

Peki Netflix, 100 milyon kullanıcıdan şifre paylaşımı nedeniyle ne kadarlık bir ‘kayıp’ yaşıyor?
Netflix her ülkede farklı fiyatlandırma uyguladığından bu konuda kesin sonuç mümkün değil. Yine de tahmini bir kayıp hesaplamak gerekirse; Netflix, anavatanı ABD’de en uygun paketi için 10 dolarlık bir fiyat sunuyor. Bu rakam 100 milyon kullanıcı için düşünüldüğünde Netflix’in şifre paylaşımı nedeniyle aylık en az 1 milyar dolarlık kayıp yaşadığını söylemek yanlış olmaz.