Netflix, hesap paylaşımını engellemek amacıyla kolları sıvadı. Netflix’in hizmet koşullarında artık “hesaplar hane halkı dışında paylaşılamaz” cümlesi yer.

Netflix, ülkemizde de çok kullanılan hesap paylaşımı özelliğine bazı sınırlar getirecek. The Hollywood Reporter’un yayınladığı habere göre, hesap sahibiyle aynı evde yaşamıyorsanız içerik izlemeden önce bazı uyarı mesajları alabilirsiniz.

Uyarı mesajları şimdiden bazı kullanıcıların karşısına çıkmaya başlamış. GammaWire’ın tespit ettiği mesaja göre “Bu hesabın sahibiyle aynı evde yaşamıyorsanız, izlemeye devam edebilmek için kendi hesabını açmanız gerekiyor.” sözleri yer alıyor. Söz konusu mesaj ile henüz Türkiye’de henüz karşılaşılmadı. Önümüzdeki zamanlarda hane içerisinden olmayan ve Netflix hesabını kullanmaya çalışan izleyicilerin de Türkiye’de de bu mesajla karşılaşması bekleniyor.

BBC ve The Verge’e konuşan Netflix sözcüsü,“Bu test, insanların Netflix hesaplarını izin ve onay çerçevesi dahilinde kullandıklarından emin olmak için tasarlandı.” dedi.

Onay Kodu Gerekiyor

Uyarı mesajı şu an için kullanıcıyı hesaptan atmıyor. Hesabın sahibiyle iletişime geçip onay kodu alarak içeriklere erişebilirsiniz. Ayrıca uyarı mesajını “daha sonra onayla” seçeneğiyle yoksayabilirsiniz. Fakat bu durumda belli süre sonra tekrar aynı uyarı mesajı ile karşılaşacaksınız.

Bir kişinin bir Netflix planı satın alması ve şifreyi tanıdıkları ile paylaşması durumu oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Ancak servisin hizmet koşullarına baktığımızda “hesaplar ev halkı dışındakilerle paylaşılamaz” maddesini görüyoruz. Önümüzdeki zamanlarda haneden olmayan izleyicilerin hesaba erişmesinin tamamen engellenmesi muhtemel.