Japonya merkezli bir bilgisayar yazılımı şirketi Trend Micro, özellikle uygun fiyatlı Android telefonların zararlı yazılım yüklü geldiğini açıkladı. Yayınlanan rapor ile detaylar da paylaşıldı.

Trend Micro’dan Siber Güvenlik

Siber güvenlik şirketi Trend Micro araştırmacıları, milyonlarca Android cihaza sahiplerine ulaşmadan önce kötü amaçlı yazılım eklendiğini keşfetti. Söz konusu durum çoğunlukla uygun fiyatlı akıllı telefonlar olsa da bazı akıllı saatler, akıllı TV’ler ve başka cihazlarda için de aynı durum geçerli. Sorunun kökeninin OEM yani Orijinal Ürün Üreticeleri arasındaki acımasız rekabet olduğu belirtildi.

Önceden Yüklenmiş Sinsi Eklentilere Dikkat

Araştırmacılara göre, Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefon ve diğer cihazlar, istenmeyen ekstra eklentiler ile kullanıcıya ulaşıyor. Üreticilerin kendi arayüzleri zaten zararlı yazılım ve istenmeyen eklentiler içeriyor. Hatta bazı eklentiler yasa dışı içeriklerin yer aldığı dark web forumlarında ve hatta ana akım sosyal medya platformlarında, bloglarda satılıyor. Söz konusu eklentiler, hassas bilgileri ele geçirmek, SMS mesajlarını çalmak, kullanıcının sosyal medya hesaplarını kontrol altına almak, reklam ve tıklama sahtekarlığı gibi amaçlarla kullanılıyor. Önceden yüklenmiş bu zararlı eklentiler, beş dakika gibi oldukça kısa bir sürede cihaza tam anlamıyla hakim olabiliyor. Trend Micro, dokuz milyona yakın cihazın bu tedarik zinciri saldırısından etkilendiğini söylüyor. Araştırmacılar isim paylaşmasa da raporda Çin’in adının birkaç kez geçtiği görülüyor.