Dün öğlen saatlerinde Xbox Live Gold üyeliği için açıklanan fiyat artışından oyuncuların tepkileri nedeniyle vazgeçildi. Bununla birlikte ücretsiz online oyunların Live Gold şartı da iptal edildi.

Bilindiği üzere konsolların abonelik servisleri var. Bu servislere abone oyuncular hem hem satın aldığı oyunların çevrimiçi özelliklerini açabiliyor, hem de aylık olarak bazı oyunlara ücretsiz erişim imkanı elde ediyor. Şubat ayına ait ücretsiz oyunları buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Xbox konsolu aboneliği olan Xbox Live Gold için dün (22.01.2021) Xbox Live Gold üyeliğine bir zam uygulanacağı duyurulmuştu. Yapılan duyuruya göre aylık, 3 aylık ve 6 aylık aboneliklere sırayla 1 dolar, 5 dolar ve 20 dolar zam uygulanacaktı. Fakat oyuncular bu karara büyük tepkiler verdi.

Bu tepkilerin sonucunda da Microsoft, abonelerine karşı hatalı olduğunu kabul eden bir cümle kurarak “İşleri batırdık, bize bildirmekte haklıydınız.” şeklinde bir ifade kullandı. Bunun ardından zamların kaldırıldığını ve fiyatlarda herhangi bir değişiklik olmayacağını açıkladı.

Microsoft tüm bunlara ek olarak bundan sonra ücretsiz online oyunların  Xbox Live Gold üyeliği gerektirmeyeceği doğrudan oynanabileceğini açıkladı. Ücretli oyunlardaki online özellikleri kullanabilmek için Xbox Live Gold üyeliği hala gereklilik olacak.