Microsoft xCloud hizmeti bir süre sonra iOS platformuna gelecek.

Bulut oyun sistemleri günden güne teknoloji devlerinin de dahil olması ile oldukça revaçta. Nvidia, Google, Sony, Microsoft gibi teknoloji devleri bulut oyun sektöründe sıkı bir rekabete başlamak üzere.

Apple; uygulamaların cihaz üzerinde çalışması ya da mevcut ödeme şeklini kullanması gibi bazı kurallar belirledi ve bulut oyun sistemlerinin bu kuralları ihlal ettiği fikrinde. Bulut oyun sistemi sahipleri de App Store kurallarına uyabilmek için çabalıyor.

Yakında App Store’da…

Amazon firması Apple ile ortak bir proje başlatarak Luna oyun akışı sağlama konusunda Apple’dan artı puan almayı başarmıştı. Microsoft da App Store mağazasından kaldırdığı xCloud için Amazon’a benzer bir politika uygulayacak. Şirketin yönetim ekibinin önemli bir üyesi olan Phil Schiller web uygulaması üzerinden xCloud hizmetinin sunulması için çalıştıklarını ve gelecek yıl App Store mağazasında yerini alacağını belirtti.

Apple ile birlikte hareket eden Microsoft ayrıca gelecek yıl Windows platformuna da xCloud hizmetini sunmayı amaçlıyor. Bu yüzden de çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor.