Microsoft, veri merkezlerinin deniz dibinde daha sağlıklı çalışabildiğini göstermek amacında olan Project Natick isimli çalışmasında başarı sağladı.

Deneyin Sonuçları Açıklandı

Microsoft’un Project Natick ekibi , 2018 baharında kuzey Adaları veri merkezini deniz tabanına 117 fit derinlikte konumlandırdı. İki yıl boyunca ekip üyeleri, veri merkezi sunucularının performansını ve güvenilirliğini test etti ve izledi.

İçinde yüzlerce sunucunun bulunduğu bir veri merkezini deniz dibine göndermek bazı kişilere çok da mantıklı gelmese de Microsoft’un Project Natick ekibi, karada kurulmuş olan veri merkezlerinin maruz kaldığı rutubet ve yüksek oksijen kaynaklı korozyon sorunlarını çözmek için bu adımı attığı ifade ediliyor. Bunun yanında sunucuların aralıksız çalışması sonucu ortaya çıkan ısının daha etkin bertaraf edilmesi avantajını da ortaya çıkaran su altı deneyi, bu sayede başarı elde etti.

Project Natick, Vessel retrieval Stromness, Orkney. Microsoft – Tuesday 7th to Wednesday 15th of July 2020

Microsoft’un böyle bir projeye girişmesinin temel sebebi ise bu tür merkezlerin kıyıya yakın bölgelerde kurularak, kullanıcıların bulut tabanlı kaynaklara daha kolay yerel erişim sağlamak istemesi olmuş.

Şirket yetkililerinin ifadeleri, Project Natick’in karada kurulu veri merkezlerine kıyasla 8’de 1 oranında daha az bozularak oldukça yüksek bir servis ömrü ortaya koyduğunu gösteriyor. Bu çok büyük bir avantaj. Çünkü bozulan bir veri merkezinin tamir edilmesi oldukça zor.

Önümüzdeki süreçte Microsoft, benzer şekilde üretilen veri merkezlerini gerçek dünya ortamında kullanmayı planlıyor.