Microsoft, Rusya’da ürün satışını durdurdu. Apple ve Dell gibi diğer büyük teknoloji şirketleri de benzer kararlar almıştı. İşte detaylar…

Teknoloji devi Microsoft, hükümet yaptırımlarına uymak için ülkedeki işinin diğer yönlerini duraklattığını ifade etti. Rusya tarafından başlatılan siber saldırılara karşı savunmak için Ukrayna’ya siber güvenlik desteği sağladığını da ekledi.

Microsoft başkanı Brad Smith yaptığı açıklamada, “Savaş başladığından beri, 20’den fazla Ukrayna hükümeti, BT ve finans sektörü kuruluşuna karşı Rus konumlandırmasına, yıkıcı veya yıkıcı önlemlere karşı hareket ettik.” ifadelerini kullandı.

Bu haftanın başlarında Microsoft, RT’nin mobil uygulamalarını Windows uygulama mağazasından kaldırdı. Facebook, Google ve YouTube, Rus devlet medyasının platformlarındaki reklamlardan para kazanmasını kısıtlamak için önlemler aldı. Bu devlerin yanında Oracle, Netflix ve Spotify gibi şirketler de ülkedeki operasyonları askıya aldı.

Buna karşılık, ABD kaynaklı iş ve haber kanalı olan CNBC’ye göre, Huawei, Xiaomi ve Alibaba dahil olmak üzere Çinli şirketler şimdiye kadar Rusya’daki ticari bağlarını kesip kesmeyecekleri konusunda herhangi bir yorumda bulunmadı.