Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın büyük teknoloji şirketlerine etkileri devam ediyor. Yazılım devi Microsoft, yüzlerce çalışanını işten çıkarıyor.

Microsoft, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sebebiyle Rusya’daki ürün satışlarını durdurmaya ve operasyonlarını azaltmaya karar vermişti. Şimdi ise ülkedeki ekonomik koşullar ve bilinmezlik nedeniyle 400 çalışanını işten çıkartacağı ortaya çıktı.

Bilindiği üzere Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması üzerine dev teknoloji şirketleri Rusya’ya bazı sert yaptırımlar uyguladı. Bu şirketlerden biri olan Microsoft’un Rusya merkezinde toplam kaç kişinin görev yaptığı bilinmiyor fakat yeni kararın IBM’in Rusya merkezli iş gücünün tamamını işten çıkardığını duyurmasının hemen ardından geldiğini söylenebilir. Bununla birlikte üçüncü çeyrek açıklamalarında Rusya’nın toplam şirket gelirinin yüzde 1’inden daha azını sağladığını açıklayan Microsoft, Bloomberg’e yaptığı açıklamada ”Etkilenen çalışanlarla, onlara saygılı davranıldığından emin olmak ve bu zor zamanda tam desteğimizi almak için yakın çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeni karar ile ülkedeki operasyonlarını büyük ölçüde azaltan Microsoft, ürün satışlarını durdurma kararını devam ettireceklerini ve Rus müşterileri ile mevcut sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyi sürdüreceklerini açıkladı.