Bildiğimiz gibi Rusya’ya ambargo kararı alan teknoloji şirketlerinden biri de Windows olmuştu. Microsoft, kullanıcıların Windows 10 ve 11 işletim sistemlerine ulaşmalarını da engellemiş olabilir.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş sebebiyle Microsoft, Rusya operasyonlarını azaltmıştı. Teknoloji devi şimdi de ülkede yapılan Windows 10 ve 11 indirmelerini kullanım dışı bırakmış olabilir.

Microsoft’dan Yanıt Gelmedi

TASS haber ajansı tarafından keşfedilen ve BleepingComputer tarafından bildirilenlere göre, ülkede Windows 10 güncelleme yardımcısı, Windows 10 Medya Oluşturma Aracı ve Windows 11 kurulum yardımcısı‘na ulaşmaya çalışan birçok kullanıcı, artık “404 – dosya veya dizin değil” şeklinde bir hata mesajı alıyor.

Bunun yanında Rusya dışında bulunan bir VPN sunucusuna bağlanıldığında Windows indirmelerinin sorunsuz bir şekilde devam ettiği ifade ediliyor. Ülkedeki internet kullanıcılarının dijital haklarının korunmasını destekleyen Rus sivil toplum kuruluşu Roskomsvoboda:

Rus hükümetinin VPN kullanımına karşı olmasına rağmen Roskomsvoboda, ”ülkedeki kullanıcıların VPN kullanımından cezalandırılmayacağını” açıkladı. 

Paylaşılan sorunun teknik bir hata mı yoksa Microsoft’un kasıtlı olarak yaptığı bir kısıtlama mı olduğu şu anda belli değil. 

Sorunla ilgili Microsoft’a ulaşmayı deneyen BleepingComputer, yazılım devinden henüz herhangi bir yanıtgelmedi.