Yazılım devi Microsoft, çoklu platform ses uygulama programlama arayüzü olan OpenAI’ye yaptığı yatırımdan sonra yapay zekaya daha fazla odaklanmak amacıyla metavers ekibini işten çıkardı.

Microsoft, yeni sayılabilecek, kurulmasının üzerinden dört ay geçmiş 100 kişilik metaverse ekibini işten çıkardı. OEkip, müşterilerin metaverse’i endüstriyel alanlarda kullanımını sağlamak amacıyla çalışmalar yürütüyordu.

Odak Yapay Zeka

Merkezi San Francisco’da bulunan bir Amerikan teknoloji endüstrisi odaklı iş yayını olan The Information’a göre, 2013 yılında Eric Romo tarafından kurulan ve Microsoft tarafından 2017 yılında satın alınan sosyal sanal gerçeklik platformu olan AltspaceVR’ın da faaliyetleri sonlandırıldı. Bu gelişmeden sonra da birinci nesil Sanal gerçeklik başa takılı akıllı gözlük teknolojisi olan Microsoft HoloLens ekibinin de işine son verildi.

Kaynak, teknoloji devi Microsoft’un üretken yapay zekaya daha fazla odaklanma amacında olduğunu, OpenAI’ye yatırım yaptığını ve ChatGPT sohbet botunu hizmetlerine entegre ettiğini söylüyor.