Microsoft, “Call of Duty” “World of Warcraft” gib oyunların yapımcısı olan Activision Blizzard’ı satın aldı. Covid salgını döneminde servetini katlayan Microsoft’un sahibi Bill Gates oyun piyasasındaki en büyük satın almaya imza attı. Önceki rekoru fazlasıyla 5’e katlayan Microsoft oyun piyasasının yarısından çoğuna hakim konuma geldi.

Microsoft oyun dünyasında satın alımlarını sürdürüyor. Microsoft Xbox, birçok popüler oyuna imza atan Activision Blizzard’ı satın aldığını duyurdu. 68,7 milyar dolar büyüklüğündeki anlaşma bu zamana kadar oyun piyasasındaki en yüksek imza olarak tarihte yerini aldı.

Call of Duty, World of Warcraft, Starcraft, Diablo gibi bir çok popüler oyunun mimarı olan Activision Blizzard’dan önceki rekor ise Take-Two‘nun mobil oyun devi Zynga‘yı 12,7 milyar dolara satın almasıydı.

OYUN SATIN ALMA REKORU 5’e KATLANDI

Microsoft, Xbox ile oyun piyasasına hızlı ve etkili bir giriş yapmış ve oyun şirketi Bethesda‘yı da 7.5 milyar dolara satın almıştı.

2020 yılında pandeminin de etkisiyle yüzde 9.3 büyüyerek 159 milyar dolara ulaşan dünya oyun pazarının dev satın alma ile yükselişini sürdüreceği değerlendiriliyor.

TÜRKİYE’DE OYUN

Pandemide oyun oynama süresi yüzde 30 artan Türkiye’de, 32 milyon olan oyuncu sayısı 36 milyona çıkarken, toplam yıllık hasılat ise 7 milyar TL’yi geçti.

Türk internet dünyasının en büyük satışı ise 2021 Haziran’ında gerçekleşti. Oyun devi Zynga Türk oyun şirketi Peak’i 1.8 milyar dolara satın almıştı.

YENİDEN TEKEL Mİ?

Microsoft hakkında açılan ‘tekelcilik’ davasını 2000 yılında kaybetmişti. ABD’li Yargıç Thomas Penfield Jackson, yazılım şirketi Microsoft’un Anti Tekel Yasası’nı ihlal ettiğine karar vermişti. Yargıç Jackson, Microsoft’un, “konumunu kullanarak bilgisayar tarayıcı pazarını rekabetçilerin zararına tekelleştirdiğini” belirtmişti.