Popüler sosyal medya platformları Facebook ve Instagram eğer kişisel verilerin paylaşımının engellenmesi düzenlemesi uygulanırsa Avrupa’dan çekilmeyi düşünüyor.  

Ülkemizde ve Avrupa’da yürürlüğe giren kişisel veri kanunları sosyal medya devlerinin işlerini zorlaştırıyor. Reklamların temel kaynağı olan kişisel verilerin kullanımının kısıtlanması Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını olumsuz yönde etkiliyor. Ülkeler artık kişisel verilerin paylaşılması konusunda daha titiz davranıyor ve bu verilerin deniz aşırı ülkelerdeki genel merkezler ile paylaşılmasını da istemiyor. 

Facebook ve Instagram’dan Tehdit

Dolayısıyla Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları için büyük önem taşıyan ABD ile verilerin paylaşılması kesintiye uğruyor. Mark Zuckerberg bu durum devam ederse Meta şirketi olarak Avrupa’dan çekilebileceklerini ABD Menkul Kıymetler Komisyonuna bildirdi. 

Meta ile birlikte Google, Microsoft ve Amazon gibi devler de paylaşım merkezi ABD’de bulunduğu için söz konusu düzenlemelerden memnun değil. Bu nedenle kişisel verilerin düzenlemesi konusu uzun süre tartışma konusu olacak gibi görünüyor.