Mikro blog platformu olan Medium Glose’u satın alarak önemli bir gelişmeye imza attı.

Medium, e-kitap platformu olan Glose’u satın aldıklarını açıkladı. 2014 yılında kurulan Paris merkezli Glose’un,toplamda bir milyondan fazla kullanıcısı bulunmakta. Glose’un bazı özellikleri, Medium’a benzer. Tek dokunuşla yorumlama yapılması gibi.

Medium’un artık makale ve blog dışında da çalışma planları Glose’u satın almasıyla netlik kazandı. Glose platformu hala kapatılmadı fakat Medium, e-kitapları ve sesli kitapları hizmetine eklemeyi düşünüyor.

Medium, bu satın alımdan sonra 1,5 milyondan fazla kitaba sahip olacak. Kitaplar, aylık veya yıllık üyelik sisteminin dışında tutulacak.

Medium CEO’su Ev Williams konuya ilişkin olarak şu şekilde bir açıklama yaptı:

“Yalnızca Glose’un okuma ürünleri ve teknolojisinden değil, aynı zamanda kitap yazarları ve yayıncılarla ortaklık deneyimlerinden de etkilendik. Kitaplar, bir fikri keşfetmenin, daha derine inmenin bir yoludur. Dünyadaki fikirlerin büyük çoğunluğu kitaplarda ve dergilerde saklansa da, neredeyse hiç aranamaz ve paylaşılamaz. Glose ile, Medium’un geniş etkileşimli okuyucu ve yazar ağında bu deneyimi iyileştirmek istiyoruz. Yazarların daha fazla okuyucuya ulaşmasına yardımcı olmak için yayıncılarla ortaklık kurmak için Glose ekibiyle çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.