Birçok kişi için “yeni yıl, yeni ben” ifadesi, iş arama sürecini içerir. LinkedIn ve Indeed gibi sitelerde fırsatları araştırmak, yeni bir iş bulma çabalarını destekleyebilir. LinkedIn’in en son özelliği olan İş Koleksiyonları, bu süreci daha etkili hale getirebilir.

LinkedIn, temelde üretken yapay zeka ve büyük dil modelleri kullanarak belirli bir endüstri veya rol aramak yerine her iş ilanını analiz eder. BT, profesyonel spor, uzaktan çalışma ve en iyi girişimler gibi gruplara ayırarak kullanıcılara zamandan tasarruf sağlar. Bu özellik, kullanıcıların ne aradıklarını bilmedikleri durumlarda faydalı olabilir, Airbnb Deneyimleri’ne benzer şekilde keşfetmelerine olanak tanır. LinkedIn’in başarısı, temel dışı işleri sıralayarak kullanıcıları daha iyi anlama yeteneğine dayanmaktadır, böylece zamanlarını daha etkili bir şekilde geçirebilirler.

LinkedIn’e göre, ABD’de başvurular yüzde 50, küresel olarak ise yüzde 36 arttı; bu yıl iş değiştirmeyi düşünen çalışanların oranı ise yüzde 85. Son işten çıkarmaların sayısı göz önüne alındığında, iş arayanların sayısının artması şaşırtıcı değil. Teknoloji endüstrisinde, 2024’te Twitch, Google, Meta, Discord ve diğerlerinde işten çıkarmalar yaşandı.

engadget.com

LinkedIn’in yeni özelliğini kullanmak için “İşler” sekmesine gidin ve “İş Koleksiyonlarıyla Keşfet”e tıklayın. Tercihler bölümüne giderek istihdam ve konum türü gibi seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. LinkedIn, bu tercihlere uygun işleri yeşil renkle vurgulayarak bir iş listesi oluşturacaktır. Ayrıca, tam istediğiniz gibi olmasa da bir iş ilginizi çekerse, doğrudan listeden “İlgileniyorum” bildirimi gönderebilirsiniz.