Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde yazılı bir açıklama gerçekleştirmişti. Bakan Selçuk LGS sonuçlarının 16 Haziran 2020 tarihinde açıklanacağını ifade etmişti. Bakan Selçuk; “Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, aynı gün yayımlanacak Tercih Kılavuzu’nda yer alan kurallara göre tercih işlemlerine başlayabilecek” şeklinde bilgi vermişti.

16 Haziran’dan itibaren öğrenciler kendileri için doğru bir tercih listesi yapabilmek için lise ve alan araştırmaları yapmaya başlayacaklar. Bu alanların içinde oldukça önemli olan bilişim teknolojileri alanı da bulunmakta.

Bilişim kavramı günümüzün olmazsa olmazlarından biri. Yaşamımızda oldukça önemli bir yere sahip. Aynı zamanda temel ve stratejik bir sektör olarak kabul edilmekte. Diğer tüm sektörler için lokomotif görevi görmekte. Bilişim sektörü yazılım, donanım ve hizmet konularında faaliyet gösteren tüm şirketleri kapsamakta. Eğitim hayatını hayatımızda büyük ölçüde yer edinmiş olan bu kavram ile ilgili eğitim almayı düşünen, LGS tercihlerini bilişim teknolojileri alanında yapmak isteyen öğrenciler, bu alanı ne kadar istediklerini ve yatkınlıklarını alan hakkında araştırmalar yaparak belirlemey çalışacak.

Bilişim Teknolojileri Alanında Eğitim Verilen Liselerin İçerikleri Nasıldır ?

Bilişim Teknolojileri alanında eğitim veren liselerde kültür derslerinin yanında ağırlıklı olarak yazılım ve donanım dersleri alınmaktadır. Bu liselerde verilen dersler genel olarak bilişim teknolojilerinin temelleri, mesleki gelişim, programlama dersleri (programlama temelleri, paket programlar  vb.) temel elektronik dersi, bilişim teknik resmi şeklindedir. Derslerin yazılımsal ve donanımsal yoğunluğu, staj uygulama şekilleri, yoğunluğu ve zamanları kurumdan kuruma değişiklik gösterebilmektedir. İmkan varsa tercih edilecek meslek lisesinin bilişim teknolojileri alanında eğitim veren öğretmenlerine, eğitim alan ya da mezun öğrencilerine, okulun idari birimine ya da idari birimin yönlendirmesine başvurmak bilişim teknolojileri bölümünün tercih edilmesi konusunda aday öğrenciye fayda sağlayabilir. Tercih edilecek lisenin alanları hakkında mümkün olduğunca detaylı bilgiye sahip olunması, öğrencinin gelecekteki eğitim hayatı için atacağı önemli adımlardan biri olup, meslek hayatına yön vermesini, dolayısıyla kariyer hayatı açısından zamandan tasarruf etmesini sağlayacaktır. Bilişim teknolojileri çalışma alanları şirketlerin yazılım, donanım, bilgi işlem departmanları şeklinde gruplandırılabilir.  Bu alandan mezun olan öğrenciler teknisyen unvanına sahip olabilmektedir.

Bilişim teknolojileri alanı meslek liselerinde 5 dala ayrılmaktadır. Bunlar;

– Ağ İşletmenliği

 – Ağ İşletmenliği Ve Siber Güvenlik

 – Bilgisayar Teknik Servisi

 – Veri Tabanı Programcılığı

 – Web Programcılığı

şeklindedir.

Bahsedildiği gibi kurumların ders programları, staj uygulamaları değişiklik göstermektedir. Bilişim teknolojileri alanında eğitim veren liselere ve bu alanın dallarına dair bilgilere aşağıdaki linkten detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz…

http://mtegm.meb.gov.tr/kurumlar/?ara