Dünya genelinde 500 milyonu aşkın, Türkiye’de ise yaklaşık 20 milyon kişinin verilerini sızdıran Facebook’a Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından inceleme başlatıldı.

Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan ve bu nedenle bir çok kullanıcıyı ilgilendiren Facebook’un veri sızdırması olayı hakkında inceleme başlatıldı. Günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelen kişisel verilerin çeşitli şekillerde ihlal edilmesi suçuna sosyal medya devi Facebook da dahil oldu.

Geçtiğimiz Cumartesi Facebook’un dev veri sızıntısı gündeme oturmuştu. Dünya genelindeki 533 milyon, Türkiye’de yaklaşık 19 milyon Facebook kullanıcısının verileri bir web sitesinde herkese açık şekilde yayınlandı. Sızdırılan veriler arasında Facebook kullanıcılarının isimleri, telefon numaraları, doğum yeri ve doğum tarihleri, Facebook biyografileri ve e-posta adreslerinin yer aldığı belirtiliyor.

Kurul, incelemesini tamamladıktan sonra bilgilendirme metni yayınlayacak. İncelemenin ardından Facebook’a büyük miktarda para cezası kesilebilir.