Google Drive kullanıcıları, son altı aydaki dosyalara erişilememesine tepki gösterdi.

Popüler bulut depolama hizmeti Google Drive, bazı kullanıcılarını etkileyen sorunu araştırıyor. Söz konusu sorun ilk olarak 22 Kasım’da Drive’ının Mayıs 2023 sürümüne sıfırlandığını bildiren bir kullanıcı tarafından ortaya çıktı.

Toplamda kaç müşterinin bu sorundan etkilendiği bilinmiyor ancak birçok ülkeden ve kullanıcıdan soruna ilişkin geri dönüşler alındı.

Dünya çapında üç milyardan fazla kullanıcıya sahip bir uygulama paketi olan Google Workspace’in bir parçası olan Drive kullanıcıları Google’ın destek sitesinde öfkeyle tepki gösterdi. Bir site bu durumu “çok yıkıcı” olarak nitelendirdi ve “dosyalar benim için çok önemli” ifadesini kullandı.

Bazı kullanıcılar son aylara ait dosyalarını kaybettiklerini bildirdi ve bu durumun kaygı ve strese neden olduğunu da belirtti.

Bir kullanıcı hizmetin güvenilir olmadığını vurgularken diğer bir kullanıcı şu ifadeleri kullandı. “Bu hizmetin parasını her ay ödüyorum ve gerekirse yasal yollara başvuracağım. Kabul edilemez ve son derece ağırlaştırıcı.”

Windows’ta Masaüstü için Drive’ı kullanan orijinal poster, Google’ın şu ana kadar önerdiği düzeltmelerin hiçbirinin işe yaramadığını söylüyor.

Google, forumdaki gönderisinde raporları araştırdıklarını ve “daha fazla güncellemeyle takip edeceklerini” açıkladı.

Drive, kullanıcıların masaüstü için Drive uygulamasındaki hesaplarının bağlantısını kesmemelerini ve uygulama verileri klasörünü silmemelerini ya da taşımamalarını öneriyor.

Hatta mümkünse kullanıcıların klasörün bir kopyasını oluşturmaları öneriliyor.