Mobil veri ve analitik şirketi data.ai, Türkiye de dahil olmak üzere 13 ülkedeki mobil uygulama kullanım verilerini çıkardı. Mobil uygulamalarda geçirilen süreler oldukça yüksek. İşte detaylar…

Analitik şirketi data.ai’nin yeni yayınlanan raporuna göre, karantina günlerinin çoktan atlatılmış olmasına rağmen Türkiye’nin de dahil olmak üzere pek çok ülkede mobil kullanımı artmakta.

TikTok İlk Sırada

Kullanıcılar, her gün mobil uygulamalara dört saatten fazla zaman harcıyor. TikTok, dünya çapında en çok zaman harcanan uygulama olurken, Instagram 2022 ikinci çeyreğinde en çok indirilen uygulama oldu.

Türkiye Nispeten Daha Az Vakit Harcıyor

Araştırma, Türkiye, Amerika, Endonezya, Singapur, Brezilya, Meksika, Hindistan, Avustralya, Güney Kore, Japonya, Kanada, Rusya ve İngiltere’deki iPhone ve Android telefon kullanıcılarının mobil kullanımları baz alınarak gerçekleştirildi. Türkiye, mobil kullanımın azaldığı iki pazardan biri. Türkiye ve Meksika’da %5 oranında azalma görülürken, diğer ülkelerde en az %5 oranında artış söz konusu.

Çalışma, 2022’nin ikinci çeyreği için en popüler mobil uygulama ve oyunları da kapsıyor. Instagram, Facebook, TikTok ve WhatsApp en çok indirilen uygulamalar listesinde ilk sıralarda yer alırken, TikTok, YouTube, Tinder ve Disney+ en çok zaman harcanan uygulamalar oldu. Facebook, ülkemizde olmasa da dünya genelinde en fazla aylık aktif kullanıcıya sahip platform. Facebook’u WhatsApp, Instagram, Messenger takip ediyor.