TikTok ve Instagram Reels‘e Snapchat’ten rakip geliyor. Şirket uygulama içi özellik olarak Spotlight’ı duyurdu.

Snapchat, kullanıcılarına kişiselleştirilmiş içerik algoritmalarına dayalı olarak herkese açık olarak gönderilen yayınların bir akışını gösterecek olan Snapchat Spotlight özelliğini sunuyor. Spotlight için içerik üreten Snapchat kullanıcıları, popülerliğe göre dağıtılan günlük 1 milyon dolardan fazla ücreti alma hakkı kazanabilecek.

Snapchat bir blog gönderisinde: “Spotlight’ı, herkesin içeriğinin, genel bir hesaba veya takip eden bir etkileyiciye ihtiyaç duymadan ön plana çıkabileceği bir yer olacak şekilde inşa ettik. Snapchat kullanıcılarının en iyi Snap’lerini paylaşmaları ve Snapchat topluluğunun genelindeki bakış açılarını görmeleri için adil ve eğlenceli bir yer.” ifadelerini kullandı.

Kullanıcılar Video Popülerliğine Göre Ücret Alabilecek

Kısa süreli videolar denilince akla gelen ilk uygulama olan TikTok, TikTok Creator Fund adlı kullanıcılara ödeme yapan bir sistem kullanıyor. Ancak, yalnızca 100.000’den fazla takipçisi olan kullanıcılar fona hak kazanıyor. Buna karşılık, herhangi bir Snapchat kullanıcısı, Spotlight’a Snap gönderme, viral olma ve ödeme alma potansiyeline sahip olacak.

Spotlight’ta içerik oluşturuculara ödenecek ücretler videoların izlenme sayılarına göre hesaplanacak. Hesaplamalarda günlük izlenme sayıları temel alınacak.

Spotlight Nasıl Kullanılıyor?

Snapchat’te para kazanmak ya da çektiğiniz videoları diğer kullanıcılarla paylaşmak istiyorsanız, uygulamada videoyu kaydettikten sonra paylaş kısmına geldiğinizde Spotlight‘ı seçmeniz gerekiyor. Spotlight’taki videolara kolay erişim için alt araç çubuğuna İnstagram Reels’te olduğu gibi ayrı bir buton eklenecek. Kullanıcılar, diğer üreticiler tarafından oluşturulan videolara bu sekmeden erişebilecekler.

Belirttiğimiz gibi snapchat belirli bir düzeyde takipçi sayısı ya da popülerlik şartı aramıyor. Fakat Snapchat Spotlight’tan para kazanmak için uymanız gereken belirli kurallar var. İlk olarak 16 yaşında veya daha büyük olmanız gerekiyor. Paylaştığınız videolar, Snapchat’in hüküm ve koşullarını ve içerik yönergelerine aykırı unsurlar içermemeli. Şikayet alan videolar da moderatörler tarafından incelemeye alınacak.

Spotlight özelliği ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, İrlanda, Norveç, İsveç, Danimarka, Almanya ve Fransa’da şuanda kullanımda. Türkiye’de ise kısa bir zaman sonra kullanıma sunulacak.