Apple akıllı telefonlarında kullandığı kameralar ile ilgili patent ihlali sebebiyle mahkemeye verildi. Apple’ın 5 patenti kasten ihlal ettiği ifade ediliyor.

haberver.me

Apple’ın, iPhone’larda kullandığı Face ID ve kamera özellikleriyle ilgili bir dava ile başı dertte. Teksas’ın Batı Bölgesi’ndeki ABD Bölge Mahkemesi’nde şirketin beş patenti kasten ihlal ettiği gerekçesiyle Apple’a dava açıldı.

Söz konusu teknolojiler akıllı telefonla etkileşime girmesine yardımcı olan teknolojiler. Örneğin kilit açma, fotoğraf veya video çekme gibi. Davacı taraf ise Gesture Technology Partners şirketi.

Gesture Technology Partners‘in kurucusu Dr. Timothy Pryor’un davaya konu beş patentin tek mucidi olduğu söyleniyor. Apple Face ID, fotoğraflarda yüz tanıma ve optik görüntü sabitleme ve Akıllı HDR gibi bir takım özellikler konusunda fikri mülkiyet haklarını ihlal etmekle suçlanıyor.

apperlas.com

Şirket Apple İle Daha Önce İletişime Geçti

Davada Pryor ve Apple’ın daha önce iş birliği yaptığına yönelik iddialar da yer alıyor. Mucitin söz konusu patentler hakkında şirkete başvurduğu ancak sonuç alamadığı belirtiliyor.

Dr. Timothy Pryor, kendisine ait olduğunu iddia ettiği patentler konusunda zarara uğradığını belirterek tüm zararın karşılanması için Apple’dan tazminat talep ediyor. Ayrıca diğer tüm yasal masrafların da ödenmesini talep ediyor.