Finder tarafından yapılan bir ankette dünyada elinde kripto para tutan 27 ülke karşılaştırıldı. Bu anketin sonucunda da en çok kripto para kullanan ülkenin Vietnam olduğu açıklandı.

Finder isimli web sitesi tarafından yayınlanan ankette 27 ülkenin kripto para kullanımı ele alındı. 42.000’den fazla insanın dahil olduğu araştırmada en çok kripto para kullanan ülkenin Vietnam olduğu sonucu elde edildi. Hindistan ve Endonezya da Vietnam’ı takip ederek elinde en çok kripto para bulunduran ülkeler listesine dahil oldu.

Ankette, katılımcıların %41’i kripto para satın aldığını bildirdi. Vietnam’dan katılanların ise %43’ü kripto para satın aldıklarını belirtiti ve bu yüzde listedeki ülkeler arasında yer alan en yüksek orandı. Hindistan ve Endonezya’dan katılanların oranı ise %30 olarak gösterildi.

Vietnam, El Salvador gibi ülkeler kripto paraların ülkeler tarafından benimsenmesinde etkili rol oynuyor. Hindistan ise hükümet karşı çıktığı halde kripto para kullanımını yüksek oranda kullanan ülkeler listesinde yer alıyor.

Tüm bunlarla birlikte söz konusu araştırmada, erkek ve kadınların kripto para satın alımları da karşılaştırıldı. Bu araştırmadan kripto para birimlerini tutan erkeklerin sayısının kadınlardan %6 daha fazla olduğu sonucu elde edildi.

Söz konusu araştırmalarda Türkiye yer almıyor.