T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covıd-19 mücadeledesinde yeni süreci bildirdi. Yakın bir zaman içerisinde uygulanacak olan proje sayesinde karantina sürecinde olan kişiler akıllı bileklik ile takip edilecek. Söz konusu kişilerin evden ayrılması durumunda konumları belirlenip anında müdahale edilebilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya açıklamalarda bulundu. Fahrettin Koca, koronavirüs mücadelesindeki son durumu anlattı ve söz konusu yeni uygulamayı duyurdu.

Projeye göre koronavirüs testi pozitif çıkan ve evde tedavi olmasına karar verilen kişilere GPS özellikli bileklik takılacak. Bu sayede kişilerin evden ayrılıp ayrılmadığı kontrol altına alınabilecek. Bileklik ile takip sistemi ile karantina kararı verilenlerin başka kişilere virüs bulaştırması engellenecek. Bu sayede hastaların takibini sağlamakla yükümlü olan filyasyon ekibi ve kolluk kuvvetlerinin iş yükü azalmış olacak.

webrazzi.com

İki Farklı Modelden Biri Seçildikten Sonra Kullanılmaya Başlanacak

Bileklik projesinin teknolojik altyapısı için iki farklı model üzerinde karar verilmeye çalışılıyor. İlk model koronavirüs testi pozitif olan ve evde kalması gerekli olan kişilere bileklik takılması ve evden çıktığında merkezde bulunan alarmın çalması.

İkinci model ilk modelden çok farklı değil. Bu modelde eve bir cihaz yerleştiriliyor, bu cihaz kişiyi takibe alıyor. İlkinde kişinin ufak bir alanda çıksa dahi alarm çalabildiği durumuna dikkat edilerek, eve kutu şeklinde ikinci bir cihaz yerleştiriliyor. Daha bu kutudan belirlenen sınırların dışına çıkıldığında cihaz alarm ile uyarıyor, daha uzağa gidildiğinde ise merkezdeki alarm çalıştırılıyor. Bunların yanında kutu yerinden oynatıldığında sistem merkezi uyararak kişinin kutuyu yerinden oynatmasına önüne engel oluyor. Bakan Koca, hangi modelin daha faydalı olduğu belirlendiğinde ve karar verildiğinde hazır olan uygulamanın kullanılmaya başlanacağını ifade etti.