Hasan Can Kaya’nın sunduğu talk show programı Konuşanlar için geçen hafta başlatılan incelemenin sonucu belli oldu. Ceza olarak 44. bölüm platformdan kaldırıldı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in Konuşanlar programının Türk aile yapısına uymadığını söylemesiyle bir inceleme başlatılmıştı. Nihat Genç’in Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar Konuşanlar’ın gündeme gelmesine neden olmuştu. Nihat Genç’in Twitter’da yaptığı paylaşımlar büyük tepki toplamıştı. Tüm bu sebepler doğrultusunda geçen haftalarda Acun Ilıcalı‘nın sahibi olduğu video akış platformu Exxen‘in komedi programı Konuşanlar, RTÜK tarafından incelemeye alındı. Bu incelemenin sonucu bugün içerisinde belli oldu.

Para Cezası ve Yayından Kaldırma

RTÜK Üst Kurul Üyesi Okan Konuralp‘in yaptığı açıklamaya göre başlatılan incelemenin sonucunda Exxen’e verilen para cezasıyla birlikte Konuşanlar programının 44. bölümünün de yayından kaldırılmasına karar verildi. Bununla birlikte Netflix’in More the Merrier ya da Türkçesi ile Ortaya Karışık İlişkiler isimli filmi için de platformdan kaldırılması kararı verildi. 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi olan İlhan Taşçı ise yine bu kararları onaylarken aynı zamanda “RTÜK yetişkinlerin para verip üye olduğu tercihli/şifreli dijital platformları da denetliyor!” ifadesini kullandı. Tüm bunlarla birlikte Netflix’e de ayrıca bir para cezası verildi.